Поради садівника

Як садити дерева у місті

1 крок. Узгодження місця лунки
У місті самовільна висадка у себе під вікнами чи біля свого магазинчику заборонена і вкрай небезпечна. Адже при цьому можуть бути не враховані:

 • підземні та наземні комунікації (газопроводи, теплотраси, електрокабелі, каналізація, водогін тощо);
 • план паркувальних майданчиків чи заїздів;
 • план реконструкцій вулиць чи скверів тощо.

image


Щоб узгодити місця висадки потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування, в компетенцію якого входить благоустрій / озеленення (в Рівному - це управління ЖКГ), можна і до міського голови / старости (дивіться, що дієвіше у вашому випадку): 
 • У письмовій формі - лист-звернення, вказувати конкретну локацію (її точну адресу + фото) або ж просити надати вільні локації для висадки дерев.

 • Особиста зустріч - прийом в управлінні, у міського голови / старости швидше допоможе налагодити комунікацію, можуть попросити продублювати звернення офіційно листом.
З компетентними представниками влади ви дивитеся, на якій відстані пролягають усі комунікації, при погодженні місця висадки враховуєте необхідні вимоги ДБН. У місті Рівному всі ці питання узгодження бере на себе "Сад історій", ми користуємось Геопорталом міста (https://geo.rv.ua/) і дивимось там мережі (топографічний план 1:500) для визначення місць висадки, підлаштовуємо висадку до планів ремонтів, реконструкцій чи будівництв на вулицях міста, радимося з архітекторами, урбаністами. Найкраще - це запланувати якісне озеленення при комплексній реконструкції вулиці. Отримавши погодження щодо місця для лунки - переходимо до кроку 2.

image

Крок 2. Вибрати саджанці
Не потрібно садити в місті патички та тонкі саджанці, адже виживає низький відсоток в умовах агресивного міського середовища, вони не виконують функції дерева, і їм ще треба + 10 років для того, щоб стати ним повноцінно.
Для міського озеленення потрібно обирати якісний саджанець за європейськими стандартами розмірів для вуличної посадки. Це фактично молоді дерева, які одразу після висадки змінять на краще простір навколо, а протягом 2-3 років стають повноцінними захисниками міського довкілля.

Радимо надавати перевагу крупномірам, де це можливо. Найкраще підібрати розмір дерева до наявного простору, проконсультуватися зі спеціалістами.Оптимальні параметри саджанця для міста:
- вік дерева 8-10 років, висота 3 м і вище, обхват стовбура 16-20 см, висота штамбу 1.3-1.5м, коріння в комі 70х70 см або контейнері з грунтом.

Такі саджанці замовляють у розсадниках чи можна придбати в спеціальних магазинах. Одне якісне дерево орієнтовно від 2500 грн. Біля Рівного є магазини з хорошим вибором якісних саджанців: Грандіфлора та Агровест.

image

Додаткові загальні поради щодо утримання зелених насаджень в місті
 1. При виборі певного виду дерева необхідно зважати на його майбутню висоту, форму та колір листя, розростання стовбура і гілок, відповідність його певному місцю, архітектурний образ дерева певного виду.
 2. При виборі порід слід використовувати аборигенні, тобто місцеві види (ті породи, що ростуть в лісах місцевості та навколо міста), стійкі до виживання в міському середовищі.Плодові дерева (типу яблуня, груша, алича, абрикос тощо) варто садити лише в садках, а не в місті, тому що їх забруднені плоди не можна споживати, крім того вони засмічують територію навколо.
 3. Найбільш стійкими в умовах міського середовища є такі породи дерев: клен, береза, платан кленолистий, гледичія, граб звичайний, липа, платан, робінія звичайна, кінський каштан, дуб звичайний, сакура, тюльпанове дерево, в’яз, ялина, сосна, горобина та ін.
 4. Не радимо на міських вулицях сади туї. При заміні крупномірів недоцільно використовувати як заміну декоративні породи зелених насаджень.
 5. При повноцінній заміні наявних зелених насаджень, наприклад уздовж вулиць, необхідно використовувати інші породи, щоб уникнути передачі хвороб та шкідників на нові саджанці.
 6. При посадці дерев слід приділяти увагу забезпеченню доступу повітря та води в кореневу систему.
 7. При заміні крупномірів на вулицях, де є велика кількість чи обмеження внаслідок проходження мереж, використовувати інженерні заходи щодо захисту мереж від можливого проростання коренями (наприклад, бетонні кільця).
 8. При висадженні нових дерев ефективно використовувати не молоді саджанці, а дорослі дерева віком не менше 6 років.
 9. Обов'язковим елементом є влаштування додаткових опор для кращого укорінення саджанців та забезпечення їх захисту від вітру.
 10. Бажаний розмір прикоренової лунки повинен становити не менше 2х1,5 м.
 11. При реконструкції чи будівництві вулиць перевага повинна надаватись підземній кабельній прокладці електромереж, а не повітряній, щоб уникнути в подальшому конфліктів та неправильної обрізки дерев на вимогу спеціалістів з обслуговування електромереж.
 12. Обрізку дерев повинні виконувати кваліфіковані спеціалісти у відповідності з природним розвитком дерева, щоб уникнути негативного впливу на нього.
 13. Озеленення міста - це не лише висадка дерев. Це і висадка багаторічних кущів та рослин.

image

Крок 3. Правильна висадкаДерево має бути з комом та мати свою дренажну систему (керамзит, дренажна труба, агроволокно, мульча, решітка металева) для того, щоб воно дихало і потрапляла вода. Якщо цього не буде - дерево буде корінням шукати вихід назовні, піднімати асфальт, плитку тощо.
Окрім саджанця потрібно ще підготувати чи придбати для висадки:
 • якісний грунт (1-2 мішки на 1 дерево, часто в лунці ви знайдете купу каміння та будівельного сміття, для нового дерева потрібно замінити грунт навколо кореня);
 • керамзит (1 мішок на 1 дерево);
 • дренажна труба (орієнтовно 1,5 м для 1 дерева)
 • агроволокно та звичайний степлер і ножиці, щоб вирізати необхідного розміру форму та скріпити;
 • мульча (подрібнена кора дерев, дрібне каміння);
 • надійна опора та стрічка для підв’язування;
 • шурупокрут для монтажу опори;
 • решітка металева.

image

Для висадки одного дерева потрібно мінімум 3-4 фізично сильні людини.
Порядок дій на локації:
 1. Викопати ямку не менше 1х1 м і 80 см глибина, якщо дуже поганий ґрунт або пісок в лунці, необхідно максимально вибрати його та замінити на родючий ґрунт, який теж бажано підібрати для породи дерева, що садите.
 2. На дно ямки висипати мішок керамзиту (за потреби додаємо дренажну трубу, обмотану агроволокном) та трохи ґрунту. Якщо висадка на клумбі, в парку, у відкритій ґрунтовій поверхні, де довкола не передбачається асфальтоване покриття - то на дно ямки засипаємо лише керамзит. Якщо висадка відбувається вздовж дороги чи хідника в межах асфальтованого покриття чи мощення, то в лунку потрібно обов'язково укласти дренажну систему, що складається з дренажної труби та агроволокна.
  image
 3. Виміряти ком дерева і поставити в лунку. Ком має бути в лунці, але коренева шийка зверху.

  image

 4. Метал та мішковина на комі лишається, не допускати ударів по кому, щоб коріння не пошкодити, наступати теж не можна, коли будете притоптувати ґрунт навколо.
 5. Як порівняєте дерево, досипати ґрунт. Опори найкраще вставляти одразу навколо саджанця і разом все засипати ґрунтом.

  image
 6. Поливаєте (від 15 до 40 л води залежно від розміру дерева) і підв'язуєте дерево до опор. Якщо ж опор немає - треба закріпити розтяжки для дерева на чотири сторони від стовбура.
 7. Не залишати під деревом відкриту землю - посадити низькорослі кущі чи багаторічні квіти (НЕ газонну траву). Або вирізати з агроволокна потрібний шматок і присипати густо мульчею (подрібнена кора дерев), але щоб не торкалось до стовбура.

  image

Корок 4. Догляд за саджанцями
Після висадки потрібно поливати протягом кількох тижнів у разі посушливої погоди та за потребою (по 10-15 л чистої води).
Навесні протягом перших років - правильна обрізка та формування крони дерева.
Якщо ви попередньо брали дозвіл на висадку дерева - то потім це дерево переходить на обслуговування містом. Узгодьте з місцевою владою подальший догляд за деревом.
КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:Ще про висадку дерев у місті від Олександра Шутюка (м.Львів)
Аналітичне дослідження “Місто Рівне нагрівається: як уникнути аномальних спек завдяки озелененню”.image